KOPERNIK WIECZNIE ŻYWY

Mikołaj Kopernik był patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Turku w latach 1973-2004. Od 2005 roku wybitny polski astronom czuwał nad uczniami, nauczycielami i pracownikami Gimnazjum nr 2. Tradycją stała się organizacja Kopernikaliów – święta patrona szkoły, nazwą nawiązującego do Juwenaliów, czyli święta braci studenckiej.

Podobnie jak w przypadku żaków, gimnazjaliści zapominają wtedy na chwilę o nauce i szkolnej codzienności, oddając się radosnej zabawie i przyjemnościom.
Z Kopernikaliami od zawsze łączy się rywalizacja pomiędzy klasami o miano tej, która najlepiej zna postać Mikołaja Kopernika i jego osiągnięcia. W tym roku zmierzyli się ze sobą uczniowie klas III gimnazjum oraz chętni uczniowie z klas VI-VIII. Młodzież musiała wykazać się wieloma talentami, biorąc udział w konkurencjach literackich, plastycznych czy kulinarnych. Swoje umiejętności pokazali też projektanci stylizujący sobowtórów uczonego i twórcy modelu układu planetarnego. Punktowana była również znajomość biografii astronoma, którą zweryfikował trudny quiz wiedzowy.
Po zsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji okazało się, że rywalizację wygrała klasa III b i to jej właśnie przypadła nagroda w postaci Pucharu Mikołaja Kopernika. Laury zwycięzcom wręczyli pani dyrektor Elżbieta Pokojowa i pan wicedyrektor Piotr Bińkowski.  Przedstawieniu wyników konkursu towarzyszyła część artystyczna, w trakcie której zaśpiewali Martyna Barciś i Jakub Świderski, zatańczyli uczniowie z klasy III c, a wiersze laureatów zmagań poetyckich recytowały uczennice klasy III b. Na zakończenie spotkania wszyscy goście oraz uczniowie obdarowani zostali piernikami, które nierozłącznie kojarzą się z Toruniem – miastem Kopernika.
Uroczysty apel razem z Kingą Piskułą z klasy c poprowadził Bartek Nowakowski, absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Z humorem i nutką nostalgii wspominał lata spędzone w budynku przy ul. Parkowej, nauczycieli, działalność w samorządzie uczniowskim, występy kabaretowe czy udział w projekcie Socrates Comenius. Nasza szkoła interesuje się losami swoich byłych uczniów i bardzo chętnie gości ich w swoich progach, dlatego też Bartek z radością przyjął zaproszenie na naszą uroczystość i podzielił się swoimi wyjątkowymi wspomnieniami sprzed kilkunastu już lat.
Nad sprawnym przebiegiem tej edycji Kopernikaliów czuwali organizatorzy - Renata Sochacka, Iwona Rosiak i Elżbieta Nowakowska.