WOS w praktyce, czyli uczniowie oddziałów gimnazjalnych SP1 z wizytą w instytucjach publicznych.

Gdzie możemy wyrobić dowód osobisty albo uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

W czym może pomóc nam radny reprezentujący naszą okolicę? Co trzeba zrobić, żeby zostać sędzią lub adwokatem? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas II oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1, którzy w minionych dniach odwiedzili kilka turkowskich instytucji publicznych. Spotkania te miały pokazać im, jak wygląda realizacja trójpodziału władzy w praktyce.

W środę 6 czerwca 2018 r. uczniowie pod opieką pani Iwony Rosiak i pani Elżbiety Nowakowskiej udali się do okazałego gmachu Urzędu Miasta przy ul. Kaliskiej. Młodzież w reprezentacyjnej sali im. „Solidarności” – gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej i Rady Powiatu - powitał Sekretarz Miasta Pan Andrzej Drzewiecki. Wyjaśnił on, jakie sprawy mogą załatwić w urzędzie mieszkańcy Turku oraz jakie kompetencje mają radni miejscy i inni urzędnicy samorządowi.  Sekretarz Drzewiecki w kilku słowach wspomniał także o zadaniach Starostwa Powiatowego, które działa w tym samym budynku. Następnie uczniów w swoim gabinecie przyjął Burmistrz Miasta Turku Pan Romuald Antosik. Opowiedział on młodym gościom, na czym polega praca włodarza miasta i jak wygląda jego pozycja w stosunku do radnych i pracowników Urzędu Miasta. Każdy z uczniów mógł choć na chwilę zasiąść w fotelu burmistrza. Miłe i wartościowe spotkanie zwieńczyła wspólna fotografia.

We wtorek 12 czerwca 2018 r. młodzież gościła z kolei w siedzibie Urzędu Gminy Turek. Uczniów w gminnej sali posiedzeń podjął Pan Wójt Karol Mikołajczyk, który w ciekawy sposób omówił strukturę zarządzanej przez siebie instytucji, jej najważniejsze zadania i kompetencje Rady Gminy, z którą na co dzień współpracuje. Wójt Mikołajczyk zadał swoim młodym gościom wiele pytań, na które otrzymał równie dużo, często zaskakujących, odpowiedzi. Uczniowie na zakończenie wizyty otrzymali drobne upominki.

Ostatnią instytucją, którą odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, był Sąd Rejonowy
w Turku. W piątek 15 czerwca 2018 r.pll[p[ uczniów zaprosił do siebie Pan Prezes Piotr Jasnowski. Spotkanie miało miejsce na jednej z sal sądowych, które większość z nas zna tylko z filmów i seriali. Gospodarz poświęcił swoją prelekcję na omówienie zadań i funkcji wymiaru sprawiedliwości w Polsce, określanego powszechnie mianem „trzeciej władzy”. Prezes Jasnowski przedstawił pokrótce strukturę naszego sądownictwa oraz zasadę dwuinstancyjności postępowań. Wskazał, na czym polega konstytucyjna niezawisłość sędziowska i jakie powinny wyglądać relacje między władzami ustawodawczą i wykonawczą a sądowniczą. Przypomniał także o znaczeniu dla państwa demokratycznego takich instytucji jak Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu i Sąd Najwyższy. Uczniowie byli zainteresowani, jaką drogę trzeba przejść, aby zostać sędzią, prokuratorem czy adwokatem, a także jak wygląda współpraca sądu z policją. Młodzież podczas wizyty w sali sądowej mogła usiąść w miejscach, w których podczas rozprawy zasiadają jej poszczególni uczestnicy. Prezes Sądu Rejonowego w Turku zaprosił uczniów na kolejne spotkanie, podczas którego będą mieli okazję uczestniczyć w symulacji rozprawy sądowej.

Wizyty w Urzędzie Miasta Turku, Urzędzie Gminy Turek oraz Sądzie Rejonowym w Turku miały na celu przybliżenie młodzieży charakterystyki i zadań instytucji publicznych działających najbliżej obywatela. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kompetencje mają poszczególne organy lokalnych władz, jakie są między nimi zależności, a także gdzie i w jaki sposób możemy załatwić urzędowe sprawy. Spotkania te były swoistymi lekcjami wiedzy o społeczeństwie w praktyce. Kto wie, może zainspirują one naszą młodzież do pracy w samorządzie terytorialnym, a może do podjęcia w przyszłości studiów prawniczych?

 

Bartosz Nowakowski-Absolwent Gimnazjum nr 2  w Turku

 

Galeria zdjęć

Zobacz także: