„Z pieśnią do Niepodległości Polski”.

Dnia 15.06.2018r. w budynku im. M. Kopernika Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku odbył się koncert „Z pieśnią do Niepodległości Polski”.

Chcieliśmy przypomnieć pieśni i piosenki patriotyczne, które śpiewano niegdyś w polskich domach oraz te, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. W wykonaniu chóru i solistek usłyszeliśmy „Rotę”, pieśni legionowe: „Białe róże”, „Przybyli ułani od okienko” i „Wojenko, wojenko”. Czasy II wojny światowej przyniosły szereg pięknych piosenek śpiewanych dla pokrzepienia serc np.: „Dziś idę walczyć mamo”. W czasach PRL-u do najbardziej znanych pieśni patriotycznych należały „ Mury” i „Żeby Polska była Polską”. „Biały krzyż” i „Jest taki kraj” to kolejne pieśni, które wzruszyły publiczność. „Kocham Cię Polsko” - piosenka, która uświetnia znany polski program, była wspaniałym podsumowaniem naszego koncertu. Niech słowa Adama Mickiewicza: „Płomień rozgryzie malowane dzieje, Skarby mieczowi spustoszą złodzieje, Pieśń ujdzie cało” będą zachętą do wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim.
Dziękujemy naszym uczniom za piękne chwile wzruszenia.