Ułani z wizytą w "Jedynce"

7 września, już po raz kolejny, zawitał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku oddział konny Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół XV Pułku Ułanów Poznańskich. Na szkolnym boisku zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by spotkać się ze swoimi niecodziennymi gośćmi. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy 5d Maja Walas i Bartosz Dziamara. Wszystkim spodobały się występy muzyczne uczniów klas piątych i szóstych, którzy zaśpiewali ułańskie pieśni. Komendant Andrzej Walter przedstawił uczniom chlubne tradycje polskich kawalerzystów z początku II wojny światowej. Następnie uczniowie poznali powód pobytu ułanów w Turku. Komendant powiedział: "...spadkobiercy 15 pułku zmierzają co roku na pola bitwy nad Bzurę, ich szlak wiedzie między innymi przez Turek dokładnie jak przed 79 laty". Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w rekonstrukcji szlaku bojowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który prowadził przez Turek. Dzieci poznały wyposażenie i umundurowanie ułana oraz rzędu końskiego, mundury, szable, lance, karabinki i kawaleryjski sprzęt jeździecki. Następnie kawalerzyści zaprezentowali pokaz jazdy w szyku, musztry paradnej oraz władanie bronią. Takie żywe lekcje historii nie zastąpią nawet najlepsze książki, a udział w widowisku na pewno przyczyni się do powiększenia grona sympatyków kawalerii. Wielu uczniów przygotowało się do spotkania, przynosząc owoce i warzywa, które okazały się prawdziwymi przysmakami dla koni, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród szkolnej społeczności. Aby umilić dalszą podróż ułanom uczniowie obdarowali przybyłych gości słodkimi upominkami. Upamiętnieniem spotkania z ułanami było wspólne pamiątkowe zdjęcie.