Jak to z niepodległością w Turku było?

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku włączyła się w ogólnopolskie obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość odbyła się 9 listopada. Wśród zaproszonych gości zaleźli się: - p.  Romuald Antosik, Burmistrz Miasta Turku, p. Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum w Turku, p. Witold Lewandowski, przedstawiciel Nadleśnictwa Turek, p. Jerzy Włodarczyk, przewodniczący Rady Rodziców. Gościem honorowym była p. Halina  Łukaszewska, wieloletni Przyjaciel Szkoły.
W wyjątkowy nastrój tego uroczystego dnia wprowadził nas Teatr „Szpilka”. Uczniowie, kontynuując regionalny projekt w technice cieni, przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Jak to z niepodległością w Turku było?”. W historycznej inscenizacji wziął udział dyrektor Muzeum Miasta Turku p. Bartosz Stachowiak.
Uroczysty apel z udziałem całej społeczności szkolnej prowadzili uczennowie III klasy gimnazjalnej: Kinga Piskuła i Hubert Kozelan.
O godz.11.11 –wszyscy uczniowie i nauczyciele włączyli się do ogólnopolskiej akcji i uroczyście odśpiewali hymn państwowy przed budynkami szkoły. Po zakończeniu hymnu państwowego uczniowie klas I – VIII oraz oddziały gimnazjalne utworzy Łańcuch Niepodległości, wzdłuż ulic naszego miasta, łączących oba budynki szkoły, od ul. 3 Maja do ul. Parkowej. Do Łańcucha przyłączyli się przechodnie, zachęcani do udziału w tej akcji z balkonu miejskiego Ratusza. Byli to uczniowie: Hubert Majka, Jakob Loba, Weronika Karolak, Michalina Stasiak.
Po godz. 12.00 wyruszył Zwiastun Niepodległości. W przededniu Święta 11 Listopada uczniowie SP nr 1 w Turku wcielili się w postaci historyczne marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i jego rodzinę.
Rolę Józefa Piłsudskiego zagrał Gabriel Urbaniak, Aleksandry Piłsudskiej – Wiktoria Jesiołowska, córki Wandy – Amelka Perlińska , córki Jadwigi – Zosia Werbińska. Korzystając z uprzejmości p. Marcina Klinkiewicza – właściciela stadniny wybrali się bryczką na przejażdżkę po naszym mieście. Marszałek i jego rodzina pozdrawiali mieszkańców Turku z okazji Stulecia Niepodległości Polski. Rozdawali okolicznościowe pocztówki z podobizną Marszałka, życząc radosnego przeżywania święta.
Uczniowie odwiedzili włodarza naszego miasta. Byli też w Muzeum, bibliotekach, przedszkolach, wstępowali do sklepów. Przejażdżka odbyła się ulicami: 3 Maja, ul. Kaliską, Kolską, a przede wszystkim ul. Piłsudskiego, która swoją nazwę zawdzięcza Marszałkowi.
Tym miłym akcentem pragniemy przypomnieć, że dbanie o niepodległość jest naszym zadaniem ciągłym i zawsze aktualnym.
Ponadto uczniowie przebrani za mieszkańców z czasów kiedy niepodległość wróciła do Turku wspólnie z mieszkańcami świętowali stulecie Odzykania Niepodległości rozdawali biało – czerwone serca, a byli to Maciej Stachowiak, Miłosz Wojciechowski, Maurycy Kowalski, Oliwier Adamczyk, Zuzia Czekała, Jorgos Eustathiou, Lenka Gradzik, Ala Kolasińska z klasy 5d